IT

Czy warto iść na studia informatyczne?

Temat studiów informatycznych jest bardzo szeroki i długo można by się spierać czy warto czy nie – odpowiedź na to pytanie po prostu jest trudna. Rozglądając się wśród już zatrudnionych (szczęśliwych ;p) ludzi wydaje się, że sytuacja na rynku pracy jest jasna – bardziej liczy się to co umiesz i w jaki sposób myślisz, niż to jakie studia ukończyłaś. W pracy bez problemu spotkasz co najmniej kilka osób, które nie są po informatyce i mają się bardzo dobrze. A jednak – dużo ludzi w dalszym ciągu przychodzi na studia “żeby potem znaleźć pracę”, wspierają się różnymi kursami i certyfikatami, powstają kolejne szkoły programowania (oferując liczące się wśród pracodawców świadectwo) – więc właściwie jak z tym jest?

Przy podejmowaniu decyzji czy rozpoczynasz studia czy nie, musisz odpowiedzieć sobie sama na szereg pytań. Czy byłyby to Twoje pierwsze studia czy kolejne? Jaki wybrałabyś tryb (dzienne czy zaoczne – jeśli zaoczne to jaka cena za semestr)? Jaki stopień studiów (czy byłby to pierwszy stopień czy same magisterskie lub podyplomowe)? Jaki jest program uczelni, którą masz na oku? I najważniejsze – czy naprawdę ich potrzebujesz? Decyzję będziesz musiała podjąć sama. Jednak ja, po pięciu latach nauki mogę Ci pomóc. Dzisiaj chciałabym wskazać jakie są według mnie wady i zalety studiów informatycznych. 🙂

Wady

#1 Nastaw się na samodzielną naukę

Zacznijmy od tego, że ukończenie studiów i dyplom nie zagwarantuje Ci pracy, niestety. Nie spotkałam się jeszcze z osobą, która polegała tylko na wiedzy wyniesionej z uczelni i znalazła dobrą, ciekawą pracę w zawodzie (bo byle jaką owszem ;p). Przyczyną tego jest program studiów, który nie nadąża za tym co dzieje się obecnie na rynku pracy – technologie rozrastają się bardzo szybko, a wiedza przekazywana na uczelni stara się być “kompleksowa” i wszechstronna. Tak się niestety nie da – nie dzisiaj. Tak jak nie ma lekarza od wszystkiego, tak nie da się wykształcić informatyka, który będzie w stanie pracować w każdym obszarze. Jeśli chcesz być specjalistą to musisz wybrać sobie dziedzinę i się jej trzymać – studia Ci tej wiedzy nie przekażą.

Spotkasz się z wieloma przedmiotami, których użycia w realnym świecie nie będziesz umiała wskazać, z dużą ilością “przedmiotów-wypełniaczy” (filozofia, socjologia i takie różne :)), a na które będziesz musiała się przygotowywać ze świadomością, że do niczego Ci się to nie przyda. Kiedy w końcu, na horyzoncie pojawi się przedmiot, który samą nazwą będzie zapowiadał się ciekawie i na który już nawet czekasz(!) to może się okazać, że prowadzący zburzył całą Twoją nadzieję – nie umiał przekazać wiedzy i ostatecznie nic dalej nie wiesz, pokazał funkcjonalność jakiegoś programu w zakresie jaki zdążyłabyś ogarnąć w jeden dzień, zajęcia w którymś momencie zaczęłaś omijać, zrobiłaś kilka projektów “pod wymagania”, a na egzamin uczysz się na pamięć definicji, których zapomnisz po kilku dniach. (tak to może wyglądać, ale oczywiście nie musi ;))

#2 Mała wartość zdobytego dyplomu

Jeśli pogodziłaś się już z tym, że będziesz musiała uczyć się samodzielnie w domu, to może kusi Cię na przykład zdobyty dyplom? Mnie kusił bardzo, ale wiem, że gdybym go nie miała, to na chwilę obecną niewiele by się zmieniło (może ewentualnie ilość urlopu ;)). Na pewno przydaje się kiedy nie masz żadnego doświadczenia zawodowego – coś w CV musi być, poprzednie miejsca pracy się nie nadają, więc zostaje sekcja z wykształceniem. Wiem, że w moim pierwszym “informatycznym” CV uczelnia odegrała dużą rolę bo jeśli dobrze pamiętam była na pierwszym miejscu i na rozmowie dużo opowiadałam o tym, co robię na studiach (byłam wtedy w trakcie). Jednak, jeśli masz już wiedzę to zastanowiłabym się czy nie lepiej jest rozwinąć sekcję o własnych, zrealizowanych projektach – choćby tych pisanych w domu.

#3 O wszystkim i.. o niczym

Słabym punktem studiów jest też obszerność programu, o czym już wcześniej wspomniałam. Wykluczając z niego wszystkie przedmioty zupełnie nieinformatyczne i nietechniczne, na części z nich spotkasz się pewnie z różnymi narzędziami i technologiami. To ma swoje zalety (o których za chwilę) ale ma też wadę – znasz dużo różnych rozwiązań ale żadnego dobrze. Piszesz swoje pierwsze CV i nagle okazuje się, że z każdej poznanej rzeczy znasz 1/100 podstaw i nie jesteś w stanie użyć ich w pracy. Poświęciłaś kilka lat na naukę podstaw kilkudziesięciu programów i narzędzi (wow!), ale żadnego nie znasz na tyle, by ktoś dał Ci pracę bo dalej nie jesteś specjalistą.

#4 Poświęcisz dużo czasu

Ostatnia wada, jaka mi się nasuwa jest dość oczywista – studia dzienne pochłaniają dużą ilość czasu. Prawdopodobnie taką, że nie będziesz w stanie (przynajmniej na początku) pracować. Na pracę jest czas mniej więcej od 2-3 roku (licząc licencjackie i magisterskie razem). Wyjściem jest tryb zaoczny, ale ja nigdy nie byłam do niego przekonana – czystej technicznej wiedzy jest mało już na dziennych, a na zaocznych jeszcze mniej bo jest mniej godzin i nie, wiedza nie jest “skondensowana” – po prostu pewne rzeczy się omija.

Zalety

Po marudzeniu jakie studia są złe przychodzi czas na ich zalety bo takie są i to całkiem zachęcające do studiowania. 🙂

#1 Ułatwią Ci ukierunkowanie

Obszerność programu nauczania daje Ci dużo okazji do zapoznania się z różnymi obszarami tej branży. Będziesz na pewno wykonywać analizę biznesową, spróbujesz analizy danych, spotkasz się z programowaniem w różnych językach, poznasz podstawy sieci, w mniejszym lub większym stopniu zdobędziesz wiedzę z baz danych. Jeśli jesteś na etapie wyboru swoich pierwszych studiów i informatyka brzmi dla Ciebie fajnie, ale nie wiesz w jakiej dziedzinie mogłabyś pracować, to studia mogą Ci pomóc podjąć decyzję. Ja idąc na studia byłam pewna, że nie będę programistą (po prostu nigdy w życiu!). 🙂

#2 Wiedza ze studiów bywa użyteczna

Druga zaletą wszechstronnego programu nauczania jest to, że jeśli w przyszłości natkniesz się na dany problem możesz szybciej sobie z nim poradzić. Studia dają Ci informacje – takiego narzędzia użyj do rozwiązania takiego problemu. Jeśli przychodzi potrzeba by go użyć, wtedy po prostu się z niego dokształcasz i jest Ci łatwiej bo jednak jakieś podstawy już poznałaś. 😉

#3 Furtka do wielu stanowisk

Informatyka to też nie samo programowanie. W IT jest bardzo dużo innych, ciekawych stanowisk, do których już nie jest tak łatwo przygotować się samemu w domu. Przy niektórych z nich jest potrzebna właśnie ta ogólna, podstawowa wiedza co do czego służy. Ciężko znaleźć mi alternatywę dla studiów, która przygotowałaby do pracy na przykład analityka czy konsultanta.

#4 Informacyjny młyn

Studia, to też w mniejszym lub większym stopniu kontakt “ze środowiskiem”. Masz okazję spotkać innych ludzi, którzy też mają jakiś pomysł na siebie, doszli do innych lub takich samych wniosków przy szukaniu pracy, zrobili research i zauważyli co innego. Wymieniasz informacje, rozmawiasz i być może – korygujesz plan na siebie. Słuchasz też doświadczeń innych osób. Jeśli przychodzi czas szukania praktyk lub pierwszej pracy – wiesz w jakich firmach jest ciekawiej, a które traktować z dystansem. Takiego przemiału informacji jak na studiach, możesz już nigdy nie spotkać.

#5 Dyplom niezupełnie bezwartościowy

Ostatni argument za ukończeniem studiów to po prostu zdobycie dyplomu. Tak się niestety składa, że w dalszym ciągu wiele firm “krzywo zerka” na brak adekwatnego wykształcenia. Moim zdaniem trochę na tym tracą, ale tak jest. Ukończenie studiów dodatkowo punktuje kandydata, ale myślę, że łatwiej jest bez studiów z dużą wiedzą, niż ze studiami ale z wiedzą żadną.

Czy warto zatem iść na studia informatyczne? Według mnie tak. Ja nie żałuję ani jednego semestru spędzonego na uczelni. Jednak wskazałam Ci wady i zalety, które wynikają z moich doświadczeń i obserwacji (Ty możesz mieć całkiem inne). Wybierając się na studia warto mieć ich świadomość, dobrze się zastanowić czy studia naprawdę są Ci potrzebne i nie liczyć, że już samo ich ukończenie otworzy drzwi do kariery. ;))

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *