IT

Praca w IT – od czego zacząć, jeśli nie jesteś z IT?

Jeśli podjęłaś decyzję o zmianie swojej dotychczasowej pracy i zastanawiasz się nad pracą w IT, prędzej czy później przychodzi moment, w którym zerkasz na oferty pracy. Ofert jest dużo, bardzo dużo. W stosunku do innych branż nawet kilkakrotnie więcej. Czy jednak rzeczywiście jeśli zdecydujesz się na pracę w IT będziesz miała do przeglądnięcia 200 ofert zamiast 20? Dziś postaram się pokrótce opowiedzieć, jak z mojej perpsektywy wygląda szukanie pracy i czym powinnaś się kierować, aby znaleźć i rozpocząć wymarzoną pracę w IT.

Wybierz własną ścieżkę

Pierwszą rzeczą nad jaką musisz się naprawdę bardzo dobrze zastanowić to wybór własnej ścieżki. Od tego będzie zależało czego powinnaś się uczyć, na jakie oferty pracy będziesz mogła odpowiedzieć, ile zarobisz i czy start będzie dla Ciebie łatwiejszy czy trudniejszy (chodzi o dostępność praktyk i staży). W tym przypadku, nie powinnaś też iść „na żywioł” i starać się złapać jakąkolwiek pracę w IT – w optymistycznym scenariuszu będziesz z niej zadowolona i się rozwiniesz.  Zakładając jednak gorszy scenariusz – utkniesz w nieciekawej pracy i zniechęcisz się do dalszych poszukiwań lub odwrotnie – będziesz co chwilę zmieniała pracę. Możesz teraz pomyśleć – „No tak, ale przynajmniej sprawdzę w czym najlepiej się czuję i wtedy zdecyduję co chcę robić.” – niby tak, ale pamiętaj, że skacząc po stanowiskach będziesz po prostu tracić czas. W IT różnice zarobków na początku i po kilku latach pracy są bardzo duże, więc jeśli przez 3 kolejne lata będziesz pracować jako dany specjalista to w zarobkach prawdopodobnie uwzględnione będzie Twoje doświadczenie. Jednak jeśli przez te 3 lata spróbujesz pracy na 3 zupełnie różnych stanowiskach to dalej pozostaniesz juniorem. (o zarobkach pojawi się odrębny wpis bo to ile zarobisz zależy jeszcze od wielu, wielu rzeczy ;))

Podsumowując – rekomenduję, żebyś na spokojnie zastanowiła się w czym mogłabyś pracować. Jeśli zastanawiasz się skąd masz wziąć taką wiedzę patrz punkt poniżej. 🙂

Wpadnij w jakiś obszar

Wiemy już, że nie chcemy być „kimś od wszystkiego co pracował wszędzie”, a specjalistą. Jednak branża IT bardzo dynamicznie ewoluuje, co oznacza, że nawet mając kilkuletnie doświadczenie nie będziesz w stanie wpasować się w 100% w wymagania wymienione w ofercie. Z moich ostatnich doświadczeń wynika, że podczas rozmowy będzie porównywany obszar, w którym dotychczas się poruszałaś. Oznacza to tyle, że wybór Twojej ścieżki to tak naprawdę wybór całkiem szerokiego pasa, po którym się będziesz poruszać. (;p)

Po przemyśleniach widzę, że możesz do tego podejść na 2 sposoby.

Sposób #1 – wybór według technologii

Według mnie dość popularny błąd wszystkich ludzi, którzy próbują się aktualnie przekwalifikować. Jeśli podejmujesz swoją pierwszą pracę w IT to skąd wiesz, która technologia jest dla Ciebie odpowiednia? Nie mając żadnej większej wiedzy decydujesz się na bycie „.NET Developerem” lub „Java Developerem” bo wszyscy mówią, że tam się dobrze zarabia, ale nawet nie wiesz czy będziesz w stanie cokolwiek zaprogramować. Nie mówiąc już o dalszym rozwoju, który będzie wymagał znacznie więcej niż umiejętności napisania kilku linijek kodu. Bardzo chcesz pracować jako któryś z nich? Sprawdź najpierw czy umiesz w ogóle programować, programując w czymkolwiek. Podejmij najpierw świadomą i przemyślaną decyzję, że będziesz programistą, a w drugim etapie wybierzesz sobie technologię, w której się rozwiniesz. 😉

Sposób #2 – wybór według specjalności

Znacznie rozsądniejszy sposób według mnie. Wybierasz obszar działania, a następnie swój obszar technologiczny. Poniżej podaję kilka słów kluczowych, które często występują w nazwie stanowiska i wskazują na kolejno wymienione rzeczy:

  • Developer / Engineer – czyli programista lub tester (ale raczej tester automatyczny, więc też jest to programowanie).
  • Analityk biznesowy / Konsultant – osoby te potrzebują najczęściej wiedzy biznesowej lub będą musieli ją pozyskiwać w trakcie pracy. Teoretycznie są łącznikiem między deweloperem, a użytkownikiem więc powinni tłumaczyć wymagania biznesowe w sposób zrozumiały dla programisty.

Uwaga! Możesz najczęściej trafić na 2 rodzaje konsultantów: językowy lub np. SAP. W pierwszym przypadku nie potrzebujesz praktycznie żadnej wiedzy technicznej i jeśli znasz dobrze języki obce możesz ubiegać się o taką pracę. Nastaw się jednak na to, że wiedza informatyczna (ale spokojnie, podstawy podstaw ;)) prawdopodobnie będzie Ci potrzebna. Jeśli chodzi o konsultanta SAP to jest to odrębny, obszerny temat, ale wiąże się z konsultowaniem funkcjonalności systemu SAP ;).

  • Support / IT Specialist – wykonują bliżej nie sprecyzowane zadania. Ten pierwszy wiąże się z byciem pierwszą linią wsparcia, w różnym zakresie i ciężko wskazać jakiś schemat, ale musisz być przygotowana, że jest to często praca zmianowa (tj. nocki).
  • Analityk danych – to swego rodzaju nowość. Nie chodzi jednak o tradycyjnego analityka, który pracuje w Excelu, a kogoś kto potrafi programować w językach funkcyjnych. Często związany jest ze strumieniowym przetwarzaniem danych i analizą danych w czasie rzeczywistym.

Przepraw się przez gąszcz ofert

Po wybraniu własnego obszaru, pozostaje pytanie – czego tak naprawdę masz się uczyć? Myślę, że świetnym i popularnym (a może nie?) sposobem na pozyskiwanie takich informacji jest regularne przeglądanie ofert pracy (nawet jeśli akurat jej nie szukasz). Na początku może być kiepsko – dużo nic nie mówiących nazw, okrutnie obszerne wymagania i być może zadasz sobie pytanie – czy naprawdę musisz to wszystko umieć? No jasne, że nie. Jak wcześniej wspomniałam, poszukując pracownika często podaje się dużą ilość technologii/narzędzi, żeby potencjalny kandydat miał lepiej nakreślony profil stanowiska. Może wtedy zdecydować czy pracował w podobnym obszarze. Na początku wydawać się to może odstraszające, ale gdy zdobędziesz jakieś doświadczenie, będziesz umiała poruszać się na rynku pracy, zobaczysz, że wolisz właśnie takie bogate oferty – bo wiesz co możesz spotkać w przyszłej pracy. 😉

Zrób więc przegląd ofert pracy, a po okołu miesiącu zrób go ponownie. Wybierz część wspólną jaka pojawia się w ofertach i w ten sposób będziesz mieć punkt zaczepienia. Być może to co rzeczywiście będziesz musiała opanować do przyszłej pracy nie będzie miało związku z tym co znajdziesz i nie nastawiaj się, że to co wyszukasz to droga do pewnego sukcesu – chodzi wyłącznie o punkt zaczepienia. 🙂

Rozpocznij swoją przygodę

Podsumujmy – wiesz już mniej więcej czym w IT mogłabyś się zająć i jaki obszar byłby dla Ciebie odpowiedni, przejrzałaś kilkanaście ofert pracy i wyciągnęłaś część wspólną wymagań. Co dalej? Czy już się uczyć? Nie. Do zrobienia (według mnie) masz teraz 3 rzeczy:

  • Poszukaj szczegółowych informacji o obszarze, który wybrałaś – opisów z czym dokładnie wiąże się praca na danych stanowiskach. Już ten krok, powinien nieco rozjaśnić jakie umiejętności będą Ci potrzebne i którymi zająć się w pierwszej kolejności.
  • Zdobądź wiedzę typu „podstawy podstaw” – takimi tematami są na przykład – czym jest baza danych, architektura wielowarstwowa aplikacji, podział na frontend i backend, podstawy sieci komputerowych, czym jest aplikacja webowa.
  • Poszukaj konkretnych kursów i tutoriali z narzędzi lub technologii, które znalazłaś w punkcie 1. i możesz świadomie zacząć się uczyć! 🙂

Ostatnią ważną rzeczą, nad którą być może będziesz się zastanawiać jest to, kiedy już możesz zacząć pracę – tzn. jak długo się uczyć. To najlepiej zweryfikujesz idąc po prostu na rozmowę. Dodatkowo warto brać udział w targach pracy i bezpłatnych konferencjach IT, gdzie często można porozmawiać z ludźmi z różnych firm – ja sama znam kilka osób, które w taki sposób znalazły pracę. 😉

Wszystko co opisałam powyżej wynika z moich własnych doświadczeń. Oznacza to, że możesz mieć własne sposoby jak ugryźć tak obszerną branżę i znaleźć w niej swoje miejsce. Jeśli takie masz lub zastanawiasz się nad pracą w IT i masz swoje przemyślenia, podziel się nimi w komentarzu! 🙂

Pomocny dla Ciebie może być jeszcze ten wpis – Czy warto iść na studia informatyczne.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *