IT

Pierwsze informatyczne CV – co warto wpisać, co pominąć

Bez znaczenia czy wybierasz się od razu do pracy czy tylko na wakacyjny staż, CV i tak będziesz musiała napisać. Im więcej doświadczenia i wykształcenia masz, tym jest łatwiej. Jednak każdy kiedyś musi zacząć. Co wtedy wpisać w CV? Dzisiaj postaram się doradzić Ci na co zwrócić uwagę przy pisaniu pierwszego CV (lub jednego z pierwszych ;)) i co możesz w nim zamieścić jeśli masz małe lub zupełnie nie masz doświadczenia.

Chociaż w Internecie tutoriali jak napisać CV jest całkiem sporo, ja zawsze korzystałam z kilku lub kilkunastu naraz. Z każdego wyciągałam coś innego, a i tak moje doświadczenia ostateczne podpowiadały mi, że powinnam napisać jeszcze inaczej. Dlatego dzisiaj opiszę każdą sekcję z osobna. Co według mnie powinno się w nich znaleźć, co nie.

Przypominam – nie jestem ekspertem – piszę na podstawie własnych doświadczeń. 😉

Wykształcenie

# Jeśli masz wykształcenie

Jeśli masz informatyczne wykształcenie jest dużo łatwiej. W moim przypadku odegrało na początku bardzo dużą rolę. Nawet jeśli uczelnia nie należy do tych o najlepszej renomie – na studiach robisz projekty i piszesz pracę dyplomową. To nimi możesz się “podpierać” na początku. Nie pomijaj więc specjalizacji, wydziału (tak, on też może okazać się istotny), zdobytego tytułu, tematu pracy dyplomowej. W idealnym przypadku temat pracy będzie powiązany ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Jeśli byłoby inaczej – i tak nie pomijałabym tematu pracy. Może się okazać, że dla któregoś z rekruterów będzie coś mówił. Zapyta cię o kilka szczegółów i uda ci się wypowiedzieć na dany temat (pokazując, że go dobrze znasz i jesteś profesjonalna :)). Tak samo, nie pomijaj tytułu. Nie zajmuje zbyt dużo miejsca, a dla kogoś może być istotne czy masz licencjat/inżyniera, czy tytuł magistra. Jeśli chodzi o specjalizację i wydział, warto go wpisać bo często kierunki o takiej samej nazwie różnią się dość mocno na różnych specjalizacjach/wydziałach. Jeśli szukasz pracy niedaleko miejsca studiowania, to bardzo możliwe, że będziesz na swojej drodze spotykała ludzi, którzy kończyli tą samą uczelnię. Dla nich, wydział może coś mówić.

# Jeśli nie masz wykształcenia

Jeśli nie ukończyłaś studiów informatycznych, to będziesz musiała nadrobić innymi sekcjami, ale nie pomijaj tej z wykształceniem. Rozsądnie będzie umieścić ją niżej, na przykład pod swoimi umiejętnościami. Jednak nie powinnaś pomijać faktu, że masz dany tytuł zawodowy/naukowy. Pisałabym wszystko – tak jak opisane to w sekcji wyżej – wydział, specjalizację, temat pracy, uzyskany tytuł. Nigdy nie wiesz na jakiego rekrutera trafisz. Być może temat Twojej pracy dyplomowej okaże się interesujący nawet dla osoby, która pozornie nie będzie powiązana z tematem.

# Sytuacje wyjątkowe

Zdarzają się sytuacje, w których z jakiegoś powodu nie chciałabyś chwalić się swoim wykształceniem. W tej sytuacji trudno doradzić coś konkretnego, jednak ja po pierwsze zastanowiłabym się czy na pewno, na 100%, będzie mnie ono dyskwalifikowało. Po drugie, dopisałabym kursy, które udało mi się ukończyć.

Doświadczenie zawodowe

# Jeśli masz doświadczenie

Tak jak z wykształceniem, sytuacja jest o wiele bardziej komfortowa. Nie jesteś zupełnym “świeżakiem” na rynku pracy, z przyszłym pracodawcą możesz porozmawiać o swoich dotychczasowych obowiązkach, i też o tym, dlaczego zrezygnowałaś (być może warto to wcześniej przemyśleć?). Ja na swojej pierwszej rozmowie o pracę w ogóle, rozmawiałam o.. projektach grupowych w liceum i maturze bo zwyczajnie nie było o co mnie zapytać. 🙂 Jednak mówimy o pisaniu CV, więc co tam wpisać? Tylko to, co może być istotne na przyszłym stanowisku lub ewentualnie możesz wpisać wszystko, jeśli było tego mało. ALE musisz wykazać dość duże wyczucie. Kiepskim pomysłem jest wpisywanie wszystkich dorywczych prac, żeby pokazać, że żadnej pracy się nie boisz. Ostatecznie, jeśli masz z czego wybierać – wpisałabym 2 lub 3 ostatnie miejsca pracy, opisała projekty (najlepiej w taki sposób, żeby nie zdradzać klienta byłego pracodawcy) i technologie jakie miałam okazję wykorzystywać.

# Jeśli nie masz doświadczenia

Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego w ogóle – to proste – nie ma tej sekcji. Jednak może zajmowałaś się własnymi projektami i są takie, którymi możesz się pochwalić? Wtedy sekcję możesz nazwać “Własne projekty” lub “Zrealizowane projekty” i wszystko opisać. Nie mając jeszcze doświadczenia (lub mając niewielkie) to będzie cenna sekcja. Dobrze też, gdybyś opisane programy mogła w trakcie rozmowy pokazać.

Zakładam też, że możesz być osobą, która chce się przekwalifikować. Wtedy doświadczenie masz, ale niezwiązane z przyszłym stanowiskiem. Zastanów się dobrze czy nigdy nie miałaś okazji wykorzystać swojej extra wiedzy w codziennej pracy. Przykładowo: jeśli pracujesz na stanowisku biurowym, ale kilka razy napisałaś makro, które ułatwiło pracę Tobie i kilku innym osobom – dopisz to. I nie umniejszaj sobie. Jeśli miałaś dużo dodatkowych obowiązków, którymi początkowo miałaś się nie zajmować i nie wynikały z Twojego stanowiska – i tak je dopisz. Mogą Ci pomóc lub wzbogacić Twój wizerunek.

Umiejętności

Bez znaczenia czy masz wykształcenie i doświadczenie zawodowe to będzie prawdopodobnie Twoja najważniejsza sekcja. I będziesz musiała poświęcić na nią najwięcej czasu. Nawet jeśli już pracowałaś i wiesz czym się chcesz zajmować to ona powie najwięcej o Tobie – czym się w wolnej chwili interesujesz, w jakim kierunku się rozwijasz. Technologie są często ze sobą powiązane, jeśli uczysz się technologii X, powiązanej z technologią Y, to nawet jeśli nie znasz tej drugiej, można wnioskować, że rozwój lub praca w tym zakresie będzie dla ciebie interesująca. Same obowiązki zawodowe to jedno, ale to właśnie sekcja z umiejętnościami powie najwięcej o tym.. co uważasz, że potrafisz. 🙂

Dobrze jest podzielić tę sekcję na poziomy zaawansowania. Jednak uważaj z tym. Tu, bardzo łatwo przesadzić i zbyt wysoko ocenić siebie. Powinnaś okazać więcej pokory bo ostatecznie lepiej zaniżyć swoje umiejętności, niż zawyżyć. Jeśli niczego nie znasz w stopniu zaawansowanym (co na początku jest raczej oczywiste) to nie staraj się znaleźć czegoś byleby zapełnić tę sekcję. Zrezygnowałabym wtedy ze sztywnego podziału na stopnie (na przykład w formie tabelki). To jest dobre jeśli masz dużo umiejętności i faktycznie w części z nich jesteś już biegła. Dobrym pomysłem jest wypisanie wszystkiego w formie listy i dopisanie skali zaawansowania obok. Możesz to zrobić graficznie – na przykład 5 kropek (wypełnione w odpowiednim stopniu). Innym sposobem jest pogrupowanie umiejętności kategoriami. W moim CV znalazły się na przykład takie kategorie jak: języki programowania, bazy danych, umiejętności miękkie, inne narzędzia.

Zdjęcie

Nie wyobrażam sobie wysyłać swojego CV bez zdjęcia i nie wiem dlaczego wciąż się takie zdarzają. To normalne, że przyszły pracodawca i/lub rekruter chciałby wiedzieć jak wyglądasz. Mimo, że wygląd bywa złudny i nie można się nim kierować to jednak jest ważny przy pierwszym kontakcie. Nie powinnaś wysyłać CV bez zdjęcia. 🙂

Jeśli nie masz żadnego lub żadnego dobrego, zrobionego przez fotografa, zdjęcia do dyplomu lub legitymacyjnego – zrób zdjęcie nawet sama w domu. Zdjęcie do CV jest tak małe, że nie będzie widoczna gorsza jakość, czy brak wyretuszowania. Zadbaj o to, żeby było estetyczne, pokazywało cię wyraźnie, zastosuj się do internetowych rad, jak powinno wyglądać. I nie zapomnij o tle. 🙂

Estetyka

O tym, że przed wysłaniem swojego CV powinnaś wszystko skrupulatnie sprawdzić na pewno wiesz. Jednak zwróć też uwagę na ogólną formę. Czy wielkość i rodzaj czcionki są odpowiednie. Jaki kolor lub styl nagłówków będzie się najlepiej prezentował. Czy zdjęcie nie powinno być większe. Starannie wybierz układ całego CV (zdjęcie z lewej/prawej, wielkości odstępów między sekcjami, interlinie). Zastanów się czy gdybyś dostała takie CV to czy byłoby dla Ciebie czytelne, zapytaj kogoś o zdanie. Może warto pogrubić lub powiększyć najważniejsze informacje?

Zainteresowania

Dopóki masz dużo ciekawych, oryginalnych, a najlepiej jednocześnie powiązanych z przyszłym stanowiskiem zainteresowań – jest super. Jeśli jednak nie interesuje Cię nic szczególnego, nie wpisuj w tej sekcji po prostu tego co lubisz robić w wolnym czasie. Wpisywanie, że lubisz książki, sport i podróże, jest bezsensu. Jeśli któraś z tych popularnych i oklepanych czynności jest faktycznie Twoją pasją, postaraj się tak ją opisać, żeby było to widać. Na przykład konkretne gatunki książek, dyscypliny sportowe, określenie rejonów w jakie najbardziej lubisz podróżować. Ale mimo wszystko, dobrze zastanów się czy naprawdę chcesz się chwalić swoimi zainteresowaniami. I przygotuj, że podczas rozmowy nawet o tę sekcję ktoś może Cię spytać.

Nie pisz swojego CV na szybko. Poświęć na nie więcej czasu, nie wysyłaj tego samego masowo (chyba, że faktycznie “pasuje” do kilku ofert). Nie zapomnij o klauzuli. Sprawdź czy w ofercie pracy dana firma nie podała swojej(!). Pamiętaj o sekcji z językami obcymi.

A pod koniec zwróć uwagę na długość całości. Jeśli okazało się, że druga strona to tylko Twoje zainteresowania zajmujące jedną linię i klauzula – może warto wyrzucić zainteresowania i skrócić CV do jednej strony? Zmieszczenie się na jednej stronie może być trudne, w szczególności jeśli wcześniej już gdzieś pracowałaś. Postaraj się wtedy poukładać tekst, najważniejsze informacje pogrubić i spraw, aby było jak najbardziej czytelne. 🙂

O podobnej tematyce na blogu pojawił się już wpis:

  • Czy warto iść na studia informatyczne – (LINK)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *