IT

Informatyka na drugim stopniu – czy warto połączyć z innym kierunkiem?

Ukończenie studiów informatycznych nie zagwarantuje Ci pracy, a wykształcenie dla wielu ma drugorzędne znaczenie. Jednak co zrobić gdy jesteś w trakcie studiów pierwszego stopnia, kończysz nieinformatyczny kierunek i wiesz, że chcesz zdobyć tytuł magistra. Skoro system boloński umożliwia Ci wybranie dowolnego kierunku na drugim stopniu to może warto wybrać Informatykę? Czy jest to dobry pomysł?

studia informatyczne na drugim stopniu

Dzięki systemowi bolońskiemu studia wyższe mogą być znacznie ciekawsze. Czasem łącząc niektóre kierunki uzyskujesz znacznie szerszy i ciekawszy wachlarz umiejętności, niż gdybyś kończyła jeden z nich w toku 5-letnim. Niestety jest jeden warunek – najlepiej jeśli kierunki są ze sobą pokrewne. Nic nie da Ci połączenie Turystyki i Rekreacji z na przykład Pedagogiką. I nie inaczej jest w przypadku Informatyki. Jeśli skończyłaś lub masz tytuł pierwszego stopnia z kierunki technicznego, jest duża szansa, że uzyskasz ciekawe połączenie swoich umiejętności i może się okazać, że rynek pracy będzie miał dla Ciebie sporo do zaoferowania. Jeśli jednak kończysz kierunek humanistyczny jest trochę gorzej z dwóch powodów. Pierwszy z nich to większa ilość materiału do przerobienia przed i swego rodzaju przestawienie się na przyswajanie wiedzy ścisłej. Drugi to ryzyko, że nie uzyskasz ciekawego połączenia, a co za tym idzie – i tak kończąc Informatykę, nie będziesz umiała znaleźć sobie miejsca na rynku pracy.

Czy zatem warto iść na Informatykę na drugim stopniu w parze z nietechnicznym kierunkiem? Warto, ale nastaw się na poniższe 4 rzeczy.

#1 Magisterka z Informatyki to nie magiczna różdżka

I Twojego CV w magiczny sposób nie upiększy. Jeśli będziesz polegała wyłącznie na materiale, jaki zaoferują Ci studia to możesz się rozczarować. I to bardzo. Pamiętaj, że studia magisterskie to 1,5 lub 2 lata. Na ostatnim semestrze będziesz skupiała się na pisaniu pracy magisterskiej. Do tego odejmij przedmioty – zapychacze, takie jak Etyka, Socjologia, Filozofia. Odejmij też przedmioty informatyczne, które będą zwyczajnie nieciekawe i nieprzydatne (myślę, że nie ma studiów, na których takich nie ma) – odpada jakaś ¼ zajęć. To co zostaje może, ale niekoniecznie da wiedzę użyteczną, z punktu widzenia przyszłej pracy. Jaki z tego wniosek? Jeśli myślisz o połączeniu tych studiów z pierwszym stopniem to pamiętaj o samodzielnej nauce i dobrze przemyśl swoje miejsce po skończeniu studiów. Nie spodziewaj się, że wpisanie w CV najpierw tytułu z Ekonomii, a potem tytułu z Informatyki, spowoduje obsypanie Cię ofertami pracy.

#2 Przygotuj się na wyspecjalizowane przedmioty

Mimo, że system boloński pozwala na łączenie kierunków, to program studiów magisterskich i tak jest kontynuacją studiów pierwszego stopnia. Musisz się więc spodziewać, że duża grupa osób będzie studia kontynuowała, a same przedmioty będą czasem mocno wyspecjalizowane. Co to oznacza? Podaję przykład z moich studiów. Na pierwszym stopniu były przedmioty Programowanie komputerów, Bazy danych, Sieci. Wszystko to przerabialiśmy praktycznie od podstaw. Na drugim stopniu były rozwinięcia tych tematów – Programowanie współbieżne, Bazy NoSQL, Administracja systemami. To nie oznacza, że sobie nie poradzisz – same studia i zaliczenie przedmiotów może przyjść łatwo, w szczególności jak trafisz na wyrozumiałych wykładowców. Jednak nic z tych przedmiotów nie wyniesiesz bo zwyczajnie nic Ci nie będą mówiły.

#3 Studia informatyczne to zawsze programowanie

Więc idąc na nie, nawet na drugim stopniu, musisz znać podstawy programowania. Nawet jeśli po przeglądnięciu programu studiów wydaje Ci się, że nie ma tam programowania to prawdopodobnie ono i tak gdzieś będzie. Wychodzi się po prostu z założenia, że studenci Informatyki taką umiejętność już mają. I według mnie słusznie. Być może będzie to rozwiązywanie zadań, być może pisanie aplikacji, być może podstawy nowego języka. Same podstawowe założenia nie są zbyt trudne, ich nauka nie zajmie Ci dużo czasu, a może znacznie ułatwić Ci poznanie nowych rzeczy na studiach.

#4 Nie wybieraj się na drugi stopień jeśli zależy Ci na podstawach

To rzecz, która najbardziej denerwowała mnie na moich studiach magisterskich. Nieszczelna droga rekrutacji spowodowała, że bez żadnych egzaminów można było studiować Informatykę na drugim stopniu, wystarczyło być po dowolnym kierunku na pierwszym stopniu. W efekcie na moim roku połowa studentów pochodziła z kierunków zupełnie humanistycznych. Wśród nich znalazły się osoby, które uczyły się same i świetnie się odnalazły. Jednak znalazła się też grupa, która domagała się tłumaczenia wszystkiego od podstaw. Wysłuchiwanie ich dyskusji dla reszty roku to jedno, drugie to strata czasu, którą powodowali. Wniosek? Jeśli nie chcesz uczyć się sama, nastaw się, że dołączając do dawnego 4. roku jesteś te kilka semestrów do tyłu. Postaraj się to wyrównać, albo wybierz studia na pierwszym stopniu.

Kończąc jedynie studia magisterskie z Informatyki nie staniesz się od razu informatykiem. Na rynku pracy kluczowe są umiejętności, które będziesz musiała prawdopodobnie zdobyć sama. Studia mogą Ci w tym pomóc, ale Ci tego nie zagwarantują. W szczególności jeśli dołączasz na 4. roku. To nie oznacza jednak, że będą dla Ciebie zupełnie bezwartościowe. Podchodząc do nich świadomie, z wcześniejszym przygotowaniem i samodzielną nauką, możesz uzyskać ciekawe połączenie z wcześniej ukończonym kierunkiem. I stać się naprawdę unikalnym pracownikiem. 🙂

A w klimacie studiów informatycznych pojawiły się już 2 powiązane wpisy:

 • Czy warto iść na studia informatyczne – LINK
 • Co warto zrobić wybierając się na studia informatyczne jesienią – LINK

Możesz również polubić…

5 komentarzy

 1. Magdalena says:

  Moje dwie pasje to informatyka i pedagogika. Dzięki Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego udało mi się obie pasje połączyć 🙂 Realizowałam kierunek Nauczanie informatyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych i teraz jestem docenianym nauczyciele informatyki. Robię to co uwielbiam 🙂

  1. Dorota says:

   I takie połączenia są świetne! Super! ;))

  2. anka_90 says:

   Niewiele uczelni ma takie fajne połączenia dwóch kierunków, ja skończyłam informatykę i biologię. Dyrektor zachwycony bo po jednej podyplomówce na wskz uzyskałam kwalifikację do 2 przedmiotów jednocześnie. Myślę o kolejnej 😀

   1. Dorota says:

    To też ciekawe połączenie sobie wybrałaś:) widziałam kiedyś na jednej uczelni studia podyplomowe na kierunku bioinformatyka. Może to coś dla Ciebie 😀

 2. Przemo says:

  Czy jest sens robienia inżyniera z mechatroniki a magistra z informatyki?
  W moim toku nauki mam 7 przesmiotów informatycznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *