IT

4 powody, przez które zniechęcasz się do nauki programowania

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się nad pracą w IT, prawdopodobnie przeszło Ci przez myśl, by zacząć programować. Być może z jakiegoś powodu ten pomysł porzuciłaś i uznałaś, że nie jest to dla Ciebie? Czy wiesz dlaczego tak się stało i umiesz wskazać jeden powód Twojego zniechęcenia?

programowanie-laptop

Niektórzy programowanie uwielbiają, a niektórzy nienawidzą. Ja należę do tej pierwszej grupy, ale pamiętam, że gdy zaczynałam się uczyć popełniłam kilka błędów. Ich świadomości nabrałam dopiero teraz, ale wtedy skutecznie zniechęcały mnie do dalszej nauki. Czasami też zdarza mi się rozmawiać z kimś, kto chciałby programować, ale jest zwyczajnie pogubiony. Zupełnie się temu nie dziwię. Aktualnie panująca “moda na programowanie” spowodowała wysyp mnóstwa tutoriali i źródeł. Z jednej strony masz z czego wybierać, a z drugiej – jeśli trafisz źle, to tylko się zniechęcisz i programowanie porzucisz. Dzisiaj przedstawię Ci 4 pułapki, w które (według mnie) możesz wpaść, jeśli uczyłaś, uczysz się lub dopiero masz zamiar uczyć się programować.

#1 Podejmujesz się zbyt trudnych rzeczy

Zawsze wszystkim, którzy rozmawiają ze mną o tym, że chcieliby zacząć programować powtarzam, by zaczynać naukę od jak najprostszych rzeczy. Jeśli upatrzyłaś sobie zostanie programistą w jednej z technologii i po zrobieniu rozeznania w sieci, masz już listę zagadnień z jakimi będziesz musiała się zapoznać – odłóż to na bok na potem. Nie porywaj się też na pisanie aplikacji, która miałaby mieć jakąś wartość biznesową – jeśli dopiero zaczynasz ta aplikacja będzie się nadawała jedynie do kosza. 

Na początek znajdź dobre źródło, w którym ktoś w jasny dla Ciebie sposób wyjaśni podstawowe konstrukcje programowania w ogóle (mi pomogły książki z TEGO wpisu). Na takim etapie nie ma większego znaczenia język, w którym będzie to napisane. Jeśli jednak bardzo nie chcesz tracić czasu – możesz na bieżąco szukać odpowiedników w języku, który docelowo Cię interesuje. Na przykład – wiesz już dobrze jak działają pętle? Poszukaj jak ich składnia wygląda w języku, który wybrałaś. Odradzam też zgłębianie wiedzy od razu w jakimś frameworku (chociaż nie wiem, czy wtedy da się cokolwiek zrozumieć), a już najbardziej internetowe tutoriale typu “First webapp in 10 minutes”. (o czym już było w TYM wpisie :)) 

too-much

#2 Bierzesz na siebie zbyt dużo

Nawet jeśli jesteś świadoma, że programowanie nie jest najłatwiejsze i decydujesz się na uczenie podstaw, możesz łatwo wziąć na siebie za dużo naraz, co niepotrzebnie Cię przytłoczy (i szybciej zniechęci). Pierwszą pułapką są oczywiście nielubiane przeze mnie internetowe tutoriale “all in one” wspomniane wyżej. Jednak załóżmy, że udało Ci się nie wpaść w ich pułapkę, umiesz już podstawy, zrobiłaś kilkanaście zadań i czujesz się pewnie. Musisz zrobić następny krok bo inaczej staniesz w miejscu. Co więc wybrać? Tak naprawdę masz chyba pełną dowolność tematów – czy to frameworki, czy dodatkowe narzędzia ułatwiające Ci pracę. Jednak wybierz tylko jeden z nich i na nim się skup. Nie porywaj się na naukę kilku rzeczy naraz bo to najłatwiejszy sposób, by się pogubić.

#3 Narzucasz sobie za szybkie tempo

Nauka programowania jest bardzo podobna (stety lub niestety) do nauki matematyki. Najpierw uczysz się schematów i reguł, które później musisz umieć zastosować w praktyce (na początku rozwiązując zadania). I czas jaki poświęcasz na tę drugą część, jest prawdopodobnie za krótki. Czytając teorię prawie zawsze będziesz wszystko rozumiała – lecisz więc z tematem, żeby nie tracić czasu. I robisz w ten sposób błąd. Bardzo dużo osób uczących się programować, dochodzi do wniosku, że nie jest to dla nich, dopiero jak zobaczy zadanie do rozwiązania. Bo właśnie w umiejętności zastosowania w praktyce zdobytej wiedzy, jest cała trudność programowania. Najlepszymi źródłami nauki są więc książki, które wymuszają na czytelniku rozwiązanie przynajmniej dwóch zadań po każdym rozdziale. A najlepiej, jeśli zaopatrzysz się cały zbiór zadań i skrupulatnie będziesz je rozwiązywała. Wydaje Ci się, że w ten sposób stracisz czas? Zapewniam Cię, że nie. Znacznie większą stratą czasu są kompleksowe tutoriale, które dadzą Ci powierzchowną wiedzę i złudzenie, że po 10 minutach potrafisz programować.

#4 Zbyt wnikliwie podchodzisz do tematu

I to cecha, którą zauważam w szczególności u kobiet-programistek (i to nie tylko ja). 🙂 Widocznie wynika to z kobiecej natury, która bardziej zwraca uwagę na szczegóły i jest bardziej drobiazgowa. Jednak zbytnie wnikanie w niektóre rzeczy, może Cię po prostu bardzo zniechęcić. Bo przecież tylu rzeczy nie wiesz i tyle musisz się nauczyć! Wnikliwość jest Ci potrzebna – na etapie uczenia się podstaw, kiedy musisz dokładnie poznać jaki jest przebieg programu. Na przykład – iterowanie po tabeli w danej pętli. Ale idąc dalej, ucząc się kolejnych rzeczy – na przykład frameworków, będziesz musiała umieć przyswoić pewien fakt, nie wnikając za bardzo dlaczego tak jest. Inaczej zupełnie pobłądzisz lub rzeczywiście stracisz czas. I to nie chodzi o to, żeby uczyć się powierzchownie, ale o to, żeby w swojej dokładności nauki nie przesadzać w drugą stronę. 🙂

Naukę programowania dobrze jest traktować jako proces ciągły, który nie będzie trwał z góry określony czas. Dla niektórych początki programowania są łatwiejsze, a dla niektórych trudniejsze. Nie jest to na pewno łatwy temat, ani coś co szybko da się bez problemu opanować, a wszechobecne źródła nie zawsze pomagają. Ich ilość może wręcz przytłaczać. Najważniejsze jest więc wytrwałość, skrupulatność i poszerzanie swojej wiedzy małymi krokami. Po pewnym czasie, powinnaś umieć się w tym wszystkim odnaleźć i sama będziesz znajdować odpowiednie źródła i tematy, które musisz jeszcze opanować.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *