IT

Ile zarobisz na początek?

Pieniądze to świetny (jeśli nie najlepszy) motywator. W wielu przypadkach zainteresowanie branżą IT (i zostaniem często programistą) wynika właśnie z chęci poprawienia swoich dochodów. Zupełnie się temu nie dziwię bo oferty płacy dla doświadczonych specjalistów bywają czasem naprawdę imponujące. A bez doświadczenia? Jak duże kokosy będziesz zarabiać na początku swojej kariery?

money-hand

Zacznę od tego, że będziesz zarabiać oczywiście tyle, ile sama wynegocjujesz i na ile się zgodzisz. Dzisiaj chciałabym Ci bardziej opowiedzieć jak to wyglądało w moim środowisku i u mnie. Nie traktuj tego zbyt konkretnie – to tylko poglądowe informacje ile możesz się spodziewać i czy trzasnąć drzwiami na ofertę najniższej krajowej. 🙂 W sieci znajdziesz na pewno dużo różnych raportów zarobkowych. Pamiętam, że sama na nie zerkałam. Jednak często są trochę oderwane od rzeczywistości.

Kwoty jakie podaje to kwoty netto (to co dostaniesz “na rękę”), dlatego że możesz trafić na różne formy umowy – inaczej zarobisz na UoP, a inaczej na zleceniu. Mało tego – umowy zlecenia też są czasem formułowane w taki sposób, by zapłacić Ci mniej, co nie byłoby możliwe przy UoP.

Pamiętaj też, że to co opisuję dotyczy to stanowiska programisty – na innych stanowiskach IT może być podobnie, ale nie musi.

#Praktyki

Czyli niestety najbardziej nędzny okres w Twojej całej karierze zawodowej. Pomijając to, że możesz trafić też na praktyki bezpłatne (a o tym, czy warto na takie się wybrać możesz przeczytać tutaj LINK), to zarobisz bardzo mało. W lepszym scenariuszu dostaniesz po prostu najniższą krajową i umowę zlecenie (z przeliczeniem na godziny lub nie). Kiedy ja byłam na praktykach było to coś około 1300-1400 złotych na rękę za cały etat. W tym gorszym przypadku, możesz trafić na sprytnie spisaną umowę (zlecenie), w efekcie której dostaniesz znacznie mniej, niż najniższa krajowa. Czyli bardzo różnie – może to być nawet “kieszonkowe” – 400 czy 500 złotych. Wtedy w umowie nie ma żadnego zapisu o ilości godzin – po prostu ustalasz “po dżentelmeńsku” z menadżerem ile w miesiącu będziesz do firmy przychodzić. Wbrew pozorom to nie jest rzadka praktyka. Na pocieszenie mogę tylko dodać, że ten nędzny okres to tylko 3 miesiące i naprawdę warto zacisnąć zęby.

#Początkujący programista

Czyli ktoś przynajmniej po praktykach i w tym miejscu muszę dodać dwa zdania, jeśli interesują Cię same zarobki, przeskocz poniższy (pisany kursywą) akapit. 🙂

Czy można pominąć etap praktyk? Zakładam, że raczej mało kto pomija. Sama gdy szukałam pracy jako programista Java, miałam kilka miesięcy doświadczenia, jako programista w innej technologii. Mimo to, dostawałam odzew, że muszę odbyć przynajmniej 2-tygodniowe praktyki konkretnie w Javie. Nie wiem, jakie są szanse na dostanie pracy jako młodszy programista, będąc osobą totalnie bez żadnego doświadczenia. Dlatego zakładam, że prawdopodobnie w pierwszej kolejności trafisz na praktyki. 😉

Młodszy programista to już nie byle kto. Widziałaś projekt, umiesz się w nim poruszać, a w programowaniu coraz bardziej śmigasz. Powinnaś zdecydowanie zarabiać więcej. Mniej więcej 3-4 lata temu, ja na tym etapie dostałam podwyżkę do około 3000 złotych i oczywiście dalej to była umowa zlecenie (u mnie ze względu na status studenta) i stawka godzinowa – ile pracowałam, tyle dostałam, więc ze względu na studia prawie nigdy nie był to cały etat. Wśród moich znajomych (inne technologie) zarobki były bardzo podobne – od mniej więcej 2500 – 3000 złotych.

Taki stan utrzymywał się do maksymalnie 2 lat stażu (z niewielkimi podwyżkami w trakcie, do około 3500). Po około 1,5 – 2 latach pracy (z mojej osobistej bazy danych o moich znajomych ;)), wszyscy przekroczyli pułap 4000 złotych – niektórzy bardziej, niektórzy mniej.

Czy to są już kokosy? To zależy ile wydajesz miesięcznie. Obecnie zarobki w wielu branżach idą w górę. Jednak jeśli okres pierwszego stażu i praktyk zaliczysz na studiach, to takie pieniądze bezpośrednio po studiach, jako świeżo upieczony absolwent, są według mnie bardzo w porządku. 

#A co dalej? Im większe umiejętności, tym większe zarobki

Tak jak wcześniej wspomniałam – nie ma sztywnych widełek (jak chyba nigdzie), ile możesz zarobić. Mało tego – doświadczenie nie jest jedynym wyznacznikiem Twojej przyszłej pensji. Przeogromne znaczenie będzie miało to, ile w rzeczywistości potrafisz. Nie kalkuluj też na sztywno, że na poziom mid/regular wskoczysz po 2 latach, więc wtedy na pewno zarobisz X złotych. To, że najczęściej ludzie po tylu latach “łapią” się na inny poziom to nie reguła, do której każdy będzie pasował. (co oznacza też to, że być może wystarczy Ci mniej czasu, by zarabiać lepiej).

Nie oczekiwałabym też, że na pewno już po kilku latach będziesz zarabiać pięciocyfrowe kwoty netto (czego oczywiście Ci życzę). Dlaczego? Bo to nie jest standard (jak czasem można odnieść wrażenie po różnych raportach). Trzeba mieć naprawdę dużą wiedzę i wnosić dużą wartość w projekt, co wcale nie jest takie łatwe i wymaga dużego nakładu pracy. To, że zarobki na początku szybko rosną, nie jest regułą, że w takim samym tempie będą rosły na dalszym etapie kariery (choć jest absolutnie możliwe :)).

Czy IT to zawsze kokosy? Oczywiście, że nie! Jak wszędzie można zarabiać mało. Jednak można też zarobić naprawdę dużo i ogromną zaletą jest to, że łatwo wejść w pułap przyzwoitych zarobków, które na początku szybko wzrastają i daje to ogromną satysfakcję. 🙂

A Ty? Zastanawiasz się nad pracą programisty? Czy może masz jakieś inne doświadczenia z pierwszej pracy? Podziel się nimi z nami w komentarzach!

A jeśli interesuje Cię temat praktyk to zachęcam do zajrzenia do naszych wcześniejszych wpisów:

  • Praktyki wakacyjne – czego się spodziewać? – LINK
  • Praktyki – gdzie i kiedy ich szukać? – LINK

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *